AFRISO - 150 lat rozwoju

27 marca 2019
3 minuty czytania

 

 

W 2019 roku firma AFRISO obchodzi jubileusz 150–lecia swojego istnienia. Minione lata to historia systematycznego, konsekwentnego rozwoju oraz zachowania ciągłości przedsiębiorstwa poprzez cztery pokolenia właścicieli - rodziny Fritz’ów. W chwili obecnej międzynarodowa Grupa AFRISO jest obecna w ponad 60 krajach na wszystkich kontynentach i zatrudnia ponad 1000 pracowników.


AFRISOWszystko zaczęło się w 1869 roku, gdy Adalbert Fritz założył niewielki warsztat w Turyngii, w środkowych Niemczech. Gdy syn Adalberta, Franz dołączył do biznesu, firma otrzymała nazwę Adalbert Fritz & Sohn. Skrót tego sformułowania, używany w komunikacji telegraficznej, brzmiał „AFRISO” i stopniowo uzyskał rangę oficjalnej nazwy przedsiębiorstwa.


Okolica, w której rozpoczął swoją działalność Adalbert Fritz, od pokoleń słynęła z wytwarzania wyrobów ze szkła. Twórczo rozwijając miejscową tradycją, przez pierwsze 50 lat firma koncentrowała się na produkcji szklanych termometrów oraz przyrządów medycznych i laboratoryjnych, a następnie na ich cienkościennych i pokrytych metalem odpowiednikach. 


Opracowanie w 1920 roku elementu pomiarowego manometru puszkowego całkowicie odmieniło firmę. Opatentowane rozwiązanie łączyło dwie membrany, które rozszerzają się lub kurczą w zależności od ciśnienia. Najważniejszymi produktami stały się manometry, urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi oraz regulatory temperatury.manometry

 

Po II wojnie światowej Franz Fritz oraz jego syn Georg odbudowali firmę w nowej lokalizacji – początkowo w Kleingartach, a następnie w Güglingen, w landzie Badenia-Wirtembergia, na terenie Niemiec Zachodnich. Na podstawie tradycyjnych przyrządów do pomiaru ciśnienia opracowano nowatorskie pneumatyczne urządzenia do pomiaru poziomu, stosowane głównie w popularnych zbiornikach oleju opałowego. Zaprojektowano także przyrządy zabezpieczające przed przepełnieniem oraz systemy monitorowania wycieku do bezpiecznego przechowywania produktów ropopochodnych.

 
Na początku lat 60-tych XX wieku rozpoczęła się ekspansja AFRISO na rynek międzynarodowy, czego efektem było utworzenie sieci sprzedaży w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej i rozwinięcie nazwy przedsiębiorstwa do formy „AFRISO Euro-Index”.
W 1972 roku firma stała się branżowym pionierem, wprowadzając na rynek pierwszy przenośny analizator spalin z kotłów grzewczych. Od tego czasu przenośne elektroniczne przyrządy pomiarowe stanowią istotną gałąź w ofercie AFRISO. Kryzys naftowy w latach 70-tych zainspirował pracowników przedsiębiorstwa  do opracowania szerokiej gamy produktów dla efektywnego i ekologicznego funkcjonowania systemów grzewczych.


Rozwijając kompetencje produkcyjne firma opanowała zaawansowaną obróbkę elementów plastikowych oraz hybrydowych mosiężno-poliamidowych. W oparciu o te unikatowe technologie, w latach 80-tych wprowadzono na rynek pierwszy kompaktowy system kolektora w plastiku dla systemów ogrzewania podłogowego oraz niezawodne automatyczne odpowietrzniki.

Adalbert FritzAdalbert Fritz 1846-1918

Franz FritzFranz Fritz 1890-1968

Georg FritzGeorg Fritz 1922-2004

W okresie przemian polityczno-gospodarczych we Wschodniej Europie AFRISO powołało spółki przedstawicielskie w Rumunii, Czechach, Polsce i innych krajach regionu. Następnie przeprowadziło skuteczne przejęcia niemieckich firm o uzupełniającym profilu działania: producenta przenośnych urządzeń pomiarowych - Systronik, specjalisty w zakresie regulacji i równoważenia wodnych instalacji grzewczych – Gampper oraz wytwórcy podsystemów inteligentnego budynku – Code Atelier. Obecnie Grupa AFRISO liczy ponad 20 podmiotów oferujących niezawodne produkty, efektywne rozwiązania techniczne i najwyższe standardy obsługi klienta.

AFRISO

Dla załogi AFRISO przeszłość nie jest zamkniętym rozdziałem, lecz impulsem do ciągłej adaptacji i zmian na lepsze, zgodnie z wymaganiami rynku. Po 150 latach można stwierdzić, że właściciele, menedżerowie i pracownicy przedsiębiorstwa trafnie odczytują wciąż zmieniające się potrzeby klientów oraz skutecznie reagują na pojawiające się wyzwania.

AFRISO Euro-Dynamika, a następnie AFRISO sp. z o.o. z siedzibą w Szałszy jest częścią Grupy AFRISO nieprzerwanie od 1997 roku. Jesteśmy bardzo dumni z naszej przynależności i twórczego wkładu do międzynarodowej rodziny firm. Polska myśl techniczna i otwartość na nowe rozwiązania dodaje świeżości zróżnicowanemu wewnętrznie zespołowi, odwołującemu się do przedsiębiorczego pradziadka Adalberta.

Jürgen and Elmar Fritz
Jürgen and Elmar Fritz


Piękny jubileusz stanowi doskonałą okazję do złożenia wyrazów wdzięczności polskim pracownikom, klientom i partnerom AFRISO. Bez Waszego zaufania, wsparcia, zaangażowania i partnerskich relacji, nasze wspólne sukcesy nie byłyby możliwe.

Serdecznie dziękujemy!