Historia firmy

AFRISO Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej Grupy AFRISO, istniejącej na rynku europejskim ponad 150 lat. Firmę AFRISO założył Adalbert Fritz w 1869 roku w Turyngii. Nazwa firmy pochodzi od skrótu sformułowania Adalbert FRItz & SOhn, który pierwotnie służył jako adres telegraficzny spółki. Początkowo firma zajmowała się produkcją urządzeń przeznaczonych do pomiaru temperatury i ciśnienia.

Dziś Grupa AFRISO, wciąż należąca do rodziny Fritzów i zarządzana przez jej czwarte pokolenie, jest producentem armatury zabezpieczającej i regulacyjnej oraz przyrządów sterujących, sygnalizujących i pomiarowych. Produkty AFRISO można znaleźć na wszystkich rynkach europejskich, w tym – na rynku polskim.

W Polsce produkty marki AFRISO zaczęły się pojawiać zaraz po roku 1990. Dynamiczny wzrost sprzedaży sprawił, że w 1997 roku powstała w Gliwicach firma AFRISO-Euro-Dynamika spółka typu joint-venture, w której głównymi udziałowcami byli i są do dzisiaj: Grupa AFRISO oraz Michał Kulicki (Prezes Zarządu Spółki). W roku 2007 nazwa firmy została zmieniona na AFRISO Sp. z o.o.

Pierwsze sukcesy AFRISO na polskim rynku wiązały się ze sprzedażą automatycznych odpowietrzników, grup bezpieczeństwa do kotłów grzewczych oraz armatury do oleju opałowego. Wkrótce potem do listy bestsellerów dołączył analizator spalin Minilyzer O2. W 2001 roku rozpoczęła się dystrybucja na dużą skalę zaworów bezpieczeństwa, termostatów oraz obrotowych i termostatycznych zaworów mieszających. Z biegiem lat, w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów, oferta AFRISO była wzbogacana o kolejne rodziny produktów, takie jak:

  • ProControl – zawory i urządzenia regulacyjne do instalacji grzewczych,
  • PrimoTherm i PrimoSol – grupy pompowe,
  • WatchDog – urządzenia nadzorcze,
  • ProCalida – rozdzielacze poliamidowe,
  • Eurolyzer ST i Bluelyzer ST – analizatory spalin nowej generacji.

 

W 2012 roku Grupa AFRISO przejęła firmę GAMPPER – producenta opatentowanych zaworów przygrzejnikowych VarioQ.

AFRISO systematycznie prowadzi prace badawczo-rozwojowe uwieńczone wieloma opatentowanymi rozwiązaniami. Dotyczy to także najbardziej popularnych grup produktów. W rezultacie pojawiły się nowe generacje:

  • automatycznych odpowietrzników – w roku 2015 oraz
  • termostatycznych zaworów mieszających ATM – w roku 2016.

 

W 2016 oferta firmy została uzupełniona o markę AFRISOBasic, obejmującą nieco uproszczone produkty z zakresu Pomiar-Nadzór-Regulacja. W 2017 roku, równo 20 lat od początku działalności AFRISO na polskim rynku, zaprezentowaliśmy absolutną nowość –zawory mieszające ARV ProClick® i siłowniki elektryczne ARM ProClick® z innowacyjnym rozwiązaniem montażu siłowników na zaworach.

Od roku 2006 system jakości obowiązujący w AFRISO Sp. z o.o. posiada certyfikat zgodności z normą ISO 9001. Jesteśmy dumnym laureatem 16 kolejnych wyróżnień Gazela Biznesu dziennika gospodarczego Puls Biznesu, dwóch Super-Gazel i sześciu Diamentów Forbesa. Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach dwukrotnie przyznała nam nagrodę Kruszec Biznesu. Oferowane przez nas produkty były także honorowane statuetką Złotego Instalatora.

Pozycja firmy zobowiązuje do szczególnej dbałości o jakość produktów i obsługi oraz do wyznaczania najwyższych branżowych standardów. Wiemy, że bliskość z klientami, jasno wyznaczony cel oraz konsekwencja w działaniu stanowią stabilną podstawę dalszego dynamicznego rozwoju AFRISO.

1869

1869

Firmę AFRISO założył Adalbert Fritz w 1869 roku w Turyngii. Nazwa firmy stanowi skrót sformułowania Adalbert FRItz & SOhn i stanowiła adres telegraficzny spółki. Początkowo firma zajmowała się produkcją urządzeń służących do pomiaru temperatury i ciśnienia.

1920

1920

Element pomiarowy manometru puszkowego czyli dwie membrany, które rozszerzają się lub kurczą w zależności od ciśnienia całkowicie zmienił AFRISO w 1920 roku. Manometry, urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi i regulatory temperaturowe stały się najważniejszym produktem AFRISO aż do 1945 roku.

1955 1955

1955

Po II wojnie światowej, Franz Fritz i jego syn Georg, przebudowali firmę w Kleingartach i Güglingen/Wirtembergii. Pneumatyczne urządzenia do pomiaru poziomu zostały opracowane na podstawie przyrządów do pomiaru ciśnienia, głównie do zbiorników oleju opałowego.

Pozostałe innowacje to systemy zabezpieczenia przed przepełnieniem oraz systemy monitorowania wycieku do bezpiecznego przechowywania produktów ropopochodnych.

Rok 1960 zapoczątkował umiędzynarodowienie AFRISO czego efektem było utworzenie zakładów produkcyjnych i sieci sprzedaży w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej i zmiana nazwy na AFRISO - EURO-INDEX.

1972

1972

Po kryzysie naftowym w latach 1973/1974, AFRISO opracowało szeroką gamę produktów dla efektywnego i ekologicznego funkcjonowania systemów grzewczych.

Wprowadzono również pierwszy na rynku przenośny, elektroniczny analizator gazów spalinowych.

1981

1981

Wprowadzenie na rynek pierwszego kompaktowego systemu kolektora w plastiku dla systemów ogrzewania podłogowego.

1991

1991

Pierwszy Odpowietrznik naprawdę Automatyczny w ofercie AFRISO.

1997

1997

Dynamiczny wzrost sprzedaży produktów AFRISO w Polsce sprawił, że w 1997 roku powstała w Gliwicach firma AFRISO-Euro-Dynamika – spółka typu joint-venture, w której głównymi udziałowcami byli i są do dzisiaj: Grupa AFRISO, Michał Kulicki (Prezes Zarządu Spółki) i Aleksander Zacharewicz.

2007

2007

Nazwa firmy zostaje skrócona do AFRISO Sp. z o.o. i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

2011

2011

Nowa rodzina produktów ProControl – zawory mieszające i siłowniki AFRISO.

2012

2012

Grupa AFRISO przejęła firmę GAMPPER – producenta opatentowanych zaworów przygrzejnikowych VarioQ. Dzięki temu oferta AFRISO powiększyła się o grupę produktów będących absolutną nowością w tym segmencie rynku i oferującą niespotykane dotąd rozwiązania.

2015

2015

Nowa generacja bestsellera: odpowietrznik automatyczny.

2016 2016

2016

Nowa oferta produktów AFRISOBasic oraz kolejna nowa generacja bestsellera: Termostatyczne Zawory Mieszające ATM.

2017 2017

2017

Absolutna nowość! ProClick® - innowacyjny montaż elektronicznego siłownika ARM ProClick  na obrotowym zaworze mieszającym ARV ProClick.

2018

2018

Poszerzenie oferty AFRISO o kompaktowy separator zanieczyszczeń FAR!

2019 2019

2019

Premiera Zestawów hydraulicznych PrimoBox w szafkach!

Tradycja zobowiązuje i inspiruje - AFRISO obchodzi jubileusz 150-lecia!