Elektromechaniczne czujniki niskiego poziomu wody WMS

Instalacje c.w.u. warto zabezpieczać przed ewentualnym spadkiem ilości cieczy znajdującej się w układzie, w tym nawet jej całkowitym brakiem. Wystąpienie takiej sytuacji grozi uszkodzeniem kotła, dlatego w celu jego ochrony należy stosować elektromechaniczne czujniki WMS niskiego poziomu wody. Dostępne w naszej ofercie produkty tego rodzaju spełniają najwyższe standardy jakości i przede wszystkim są zgodne z wytycznymi norm dopuszczających je do użytku. Zapraszamy do zapoznania się z ich specyfikacją techniczną.

Jak działa czujnik niskiego poziomu wody w instalacji c.w.u.?

Znajdujące się w tych urządzeniach pływaki połączone są z układem elektromechanicznej blokady. Jeśli np. w wyniku nieszczelności instalacji dojdzie do wykrycia niskiego poziomu cieczy, czujniki WMS zarówno wyłączają kocioł, jak i uniemożliwiają jego ponowne uruchomienie. Z tego powodu niezbędne jest podłączenie ich do sieci elektrycznej.

Zależnie od wersji tego akcesorium, jego reset może następować automatycznie po odpowiednim napełnieniu instalacji c.w.u. lub ręcznie przez użytkownika. Wyposażony jest także w specjalny układ do testowania  sprawności – jego uruchomienie powoduje opadnięcie pływaka. Elektromechaniczny czujnik WMS braku wody montowany jest w celu ochrony kotła przed przegrzaniem, którego konsekwencją może być kosztowna w naprawie awaria.

Czy montaż czujnika niskiego poziomu cieczy jest obowiązkowy?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami, zamontowanie czujnika WMS wykrywającego niski poziom lub brak cieczy jest wymagane w instalacjach c.w.u. o mocy grzewczej powyższej 300 kW. Jednak zalecamy zakładanie tych elektromechanicznych akcesoriów także w przypadku wykorzystywania słabszych kotłów. Są wskazane szczególnie w przypadku, gdy urządzenie grzewcze stanowi jeden z najwyższych punktów całego układu – odbiorniki ciepła znajdują się poniżej jego poziomu. W takim przypadku nawet stosunkowo niewielki ubytek wody może być niekorzystny dla grzałek.

Wysokiej klasy czujniki WMS niskiego poziomu wody

Gorąco zachęcamy więc do skorzystania z naszej oferty i zamawiania czujników WMS do wykrywania zbyt niskiego poziomu cieczy w instalacjach c.w.u. Nasze elektromechaniczne urządzenia spełniają wszystkie wymogi rygorystycznej normy PN-EN 12828 i są objęte aż 3-letnią gwarancją. Dostarczamy je wraz z dokładną instrukcją montażu oraz obsługi.

Zapraszamy do kontaktu w razie dodatkowych pytań związanych z asortymentem. Podpowiemy, które urządzenia sprawdzą się najlepiej w danym przypadku, aby skutecznie chroniły kotły przed niekorzystnym brakiem wody w instalacji. Zamontowanie tych elektromechanicznych czujników WMS przyczyni się do wydłużenia żywotności urządzeń grzewczych.

 

Zobacz też pozostałe elementy instalacji i źródeł ciepła w AFRISO: