25 lat polskiego AFRISO!

14 marca 2022
5 minuty czytania

13 marca 1997 roku właściciel niemieckiego AFRISO Elmar Fritz oraz troje Polaków: Krystyna Turkiewicz, Aleksander Zacharewicz i Michał Kulicki powołało do życia spółkę AFRISO-Euro-Dynamika z siedzibą w Gliwicach. Tę datę uznajemy za dzień naszych firmowych urodzin. Co wartego zapamiętania zdarzyło się przez 25 lat naszej historii?

 

POCZĄTEK

Urządzenia AFRISO zaczęły pojawiać się w Polsce tuż po przełomie społeczno-politycznym 1989 roku. Ich zachodnioeuropejska jakość szybko przełożyła się na popularność i rosnącą sprzedaż. Naturalna stała się więc, podjęta w 1997 roku, decyzja o założeniu przedstawicielstwa w Polsce i lepszym zadbaniu o polskiego klienta. Polska spółka AFRISO od początku cieszyła się dużą samodzielnością, co pozwalało na swobodę działania i możliwość elastycznego definiowania swojego rozwoju.

Obecność w międzynarodowych strukturach Grupy AFRISO umożliwiła zaimportowanie najlepszych praktyk sprawdzających się w Europie Zachodniej. Bazując na ich doświadczeniach i dodając swoje know-how i kreatywność, wypracowaliśmy standardy budowania relacji z klientami dopasowane do rodzimych realiów. Polski rynek jest wymagający, ale nauczyliśmy się skutecznie odpowiadać na te wymagania - stawiając mocno na bliskie kontakty z instalatorami i firmami dystrybucyjnymi. 

W pierwszym okresie funkcjonowania firmy sztandarowym produktem był automatyczny odpowietrznik, który zdobył olbrzymią rozpoznawalność i trwale określił pozycję rynkową marki AFRISO. Staliśmy się także wiodącym dostawcą armatury do oleju opałowego. Stopniowo rozszerzaliśmy naszą ofertę o elementy zabezpieczenia kotłów, termostaty, urządzenia pomiarowe oraz obrotowe i termostatyczne zawory mieszające. Mocno pracowaliśmy nad trafnym rozszerzaniem sprzedawanego asortymentu, czego efektem był...

ROZWÓJ OFERTY

Nieprzerwanie słuchamy tego, co instalatorzy mają nam do powiedzenia, reagując na sygnały płynące z rynku. Monitorujemy nowe trendy i zbieramy pomysły, które mogą ułatwić pracę naszym klientom. Dzięki temu opracowaliśmy i wprowadziliśmy na rynek nowe urządzenia, np.:

  • ProControl - zawory i urządzenia regulacyjne do instalacji grzewczych.
  • PrimoTherm, PrimoSol - niezawodne grupy pompowe.
  • ProCalida - ultralekkie, wytrzymałe rozdzielacze poliamidowe do ogrzewania podłogowego.
  • Bluelyzer, Eurolyzer i Multilyzer - rodzina wysokiej klasy analizatorów spalin do kotłów grzewczych.

 

Nie poprzestajemy na premierach, udoskonalamy również produkowane konstrukcje wprowadzając nowe generacje urządzeń będących liderami na rynku, takich jak odpowietrznik automatyczny i termostatyczne zawory mieszające ATM.

Przy okazji naszych dwudziestych urodzin zaproponowaliśmy absolutną nowość: zawory mieszające ARV i siłowniki elektryczne ARM z innowacyjnym systemem montażu siłowników na zaworach ProClick - montaż sprowadza się do jednego kliknięcia, bez używania narzędzi i dodatkowych elementów.

Kolejne lata przynosiły kolejne nowości w ofercie - projektowane pod kątem dostarczenia instalatorom gotowych, ułatwiających szybki montaż rozwiązań. Były to między innymi:

  • PrimoBox - kompletne zestawy hydrauliczne, 80% kotłowni zamknięte w jednej estetycznej szafce.
  • WZS - grupy pompowe do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.
  • ACT ProClick i ARC ProClick - regulatory zintegrowane z siłownikami do zaworów obrotowych.
  • ABT - zbiornik buforowy o wyjątkowym kształcie prostopadłościanu, oszczędzający miejsce w kotłowni i pozwalający połączyć jedno lub dwa źródła ciepła.

 

Systematycznie rozwijamy także linię produktów AFRISOBasic obejmującą takie bestsellery jak BTU (moduł mieszający do ogrzewania podłogowego) i BPS (zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym).

SPRAWY ORGANIZACYJNE

W 2001 roku przenieśliśmy się z dzierżawionych pomieszczeń do własnego budynku zlokalizowanego w miejscowości Szałsza koło Gliwic.

W 2006 roku nasza dbałość o jak najlepszą jakość została poświadczona certyfikatem zgodności z normą ISO 9001 - certyfikat, który odnawiamy co roku.

W 2007 roku skróciliśmy nazwę firmy i od tej pory nazywamy się AFRISO sp. z o.o.

W 2012 roku rozbudowaliśmy naszą siedzibę w Szałszy, podwajając jej powierzchnię użytkową.

Od 2014 roku prowadzimy firmowy kanał na YouTube. W filmach przekazujemy porady dla instalatorów i podpowiadamy, jak rozwiązać problemy na instalacjach. Po ośmiu latach działalności, kanał AFRISO jest największy w branży, notując rekordowe 10 milionów wyświetleń i 50 tysięcy subskrybcji.

W 2021 roku wypuściliśmy w trasę Brykę Hydraulika - samochód pokazowy, który pojawia się przed hurtowniami i prezentuje klientom nasze najnowsze rozwiązania, umożliwiając spotkania oko w oko z naszymi ekspertami. 

Nasze wysiłki i dobre gospodarowanie aktywami zaowocowały wielokrotnymi wyróżnieniami przyznawanymi za nieprzeciętne wyniki: Gazelami Biznesu i Diamentami Forbesa.

25. urodziny obchodzimy z załogą liczącą ponad 80 osób i rocznymi obrotami przekraczającymi 100 milionów złotych.

NAJBLIŻSZA PRZYSZŁOŚĆ

Napaść Rosji na Ukrainę budzi głęboki niepokój. Nie takich okoliczności oczekiwaliśmy planując najbliższą przyszłość dla naszego dwudziestopięciolatka. Jednak mimo zewnętrznych turbulencji chcemy kontynuować podjęte inwestycje i z rozwagą realizować zaplanowane działania.

Pod koniec 2022 roku zamierzamy przekazać do użytkowania nową część naszego budynku biurowego. Dzięki temu nasza coraz liczniejsza załoga będzie mogła w wygodnych warunkach jeszcze lepiej dbać o zaspokajanie potrzeb klientów.

Nadal będziemy wdrażali usprawnienia techniczne i organizacyjne, które pozwolą nam działać szybciej i skuteczniej.

Będziemy kontynuować i wzbogacać program partnerski dla instalatorów - Drużyna A, by stał się najlepszym, najbardziej wartościowym na rynku. W serwisie YouTube opublikujemy kolejne filmy, szerząc wiedzę i dobre praktyki instalatorskie.

Mamy świadomość, że nasze decyzje i działania wpływają na otaczające nas środowisko - naturalne i społeczne. Dlatego wszystkie oferowane przez nas produkty i rozwiązania przyczyniają się do oszczędności energii i zmniejszania niekorzystnych emisji. Już dotychczas było to bardzo ważne, lecz przyszłość niesie w tym zakresie o wiele większe wyzwania. Podobnie podchodzimy do innych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa - na przykład poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w naszym budynku. Ponadto działamy na rzecz społeczności lokalnej i działania te zamierzamy kontynuować i rozwijać, równolegle ze wzrostem skali naszego biznesu.

Dziękujemy wszystkim Pracownikom, Klientom i Partnerom Biznesowym - Wasze wsparcie i wysiłki przez te 25 lat to kluczowy filar naszego sukcesu.

Przed nami kolejne udane dekady!