Zawory bezpieczeństwa do elektrycznych podgrzewaczy wody AF4 i AF8

Każda instalacja grzewcza powinna być zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia krążącego w niej płynu. Właśnie za to odpowiedzialne są zawory bezpieczeństwa do elektrycznych podgrzewaczy wody. Dostępne w poniższej ofercie sklepu firmy AFRISO, mogą być używane z bojlerami o ciśnieniu roboczym do 6 bar. Zostały dopuszczone do użytku w systemach CWU – mają atest higieniczny wydany przez PZH. Są praktycznie bezobsługowe, a do tego proste w montażu oraz konserwacji. Poznaj ich budowę oraz zasadę działania i sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać!

Jak działa i za co odpowiada zawór bezpieczeństwa do elektrycznego podgrzewacza wody?

Procesowi podnoszenia temperatury cieczy znajdującej się w bojlerze zawsze towarzyszy wzrost jej ciśnienia. Powinno być kontrolowane, gdyż zbyt wysokie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia grzewczego. Odpowiada za to zawór bezpieczeństwa do elektrycznego podgrzewacza wody, który montuje się w jego bezpośredniej bliskości – na rurze dopływowej. Dzięki specjalnej konstrukcji w razie potrzeby obniża ciśnienie bez konieczności ingerencji użytkownika. Ma solidny, wykonany z mosiądzu korpus oraz dźwignię do ręcznej kontroli sprawności. Jest wyposażony w gwinty 1/2” lub 3/4” odpowiednio dla modeli AF4 i AF8.

Działanie tego urządzenia przeznaczonego do instalacji CWU opiera się na trzech zintegrowanych zaworach:

  • zwrotny – zmniejsza wypływ z elektrycznego podgrzewacza w przypadku odcięcia dopływu do niego, wynikającego np. z awarii sieci wodociągowej,
  • upustowy – otwiera się w momencie, gdy ciśnienie wewnątrz bojlera jest wyższe o około 1 bar, w stosunku do tego panującego w instalacji zasilającej i odprowadza do niej wodę,
  • bezpieczeństwa – do otwarcia dochodzi po przekroczeniu ciśnienia roboczego, które wynosi 6,7 bar (w tym przypadku ciecz wypływa na zewnątrz).

Jak eksploatować zawory bezpieczeństwa do bojlera?

Podstawą skutecznego działania tych urządzeń do elektrycznych podgrzewaczy wody jest ich prawidłowy montaż. Z tego powodu należy wykonywać go zgodnie z dołączoną instrukcją. Z kolei w trakcie eksploatacji wskazane jest regularne kontrolowanie ich sprawności. Umożliwia to specjalna dźwignia, w którą wyposażone są wszystkie zawory bezpieczeństwa do bojlera. Aby wykonać test, należy ją na chwilę przestawić – powinno skutkować wypływem cieczy.

Zamów certyfikowane zawory bezpieczeństwa do podgrzewaczy wody

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia elektrycznego podgrzewacza wody, już dziś zamów zawór bezpieczeństwa w naszym sklepie. Urządzenia AFRISO do bojlerów są certyfikowane, a skuteczność ich działania została wielokrotnie potwierdzona przez Klientów. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.