Termostatyczne zawory mieszające

Instalacje muszą być zaprojektowane pieczołowicie i dokładnie, a do ich skutecznego działania niezbędne są sprawne i wykonane z materiałów najwyższej jakości elementy. Należą do nich zawory mieszające.

Kiedy stosuje się zawory termostatyczne mieszające?

Zawory termostatyczne mieszające są niezbędnym elementem instalacji ogrzewania podłogowego oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, co sprawia, że pojawiają się w niemal każdym domu. Warto wiedzieć, gdzie umieścić zawór przed skompletowaniem całej instalacji: zawór termostatyczny do ciepłej wody użytkowej umieszczamy między zasobnikiem a punktami poboru wody, natomiast w instalacjach ogrzewania podłogowego termostatyczny zawór mieszający umieszcza się między źródłem ciepła a rozdzielaczem. 

Głównym zadaniem tego komponentu jest utrzymywanie stałej, wybranej temperatury wody za zaworem. Termostatyczny zawór mieszający do ogrzewania podłogowego może zastąpić rozbudowane i kosztowne układy regulujące pracę całego systemu, a dodatkowo nie wymaga konserwacji i może być zamontowane w praktycznie dowolnej pozycji, co ułatwia budowę instalacji. Zawór termostatyczny do ciepłej wody użytkowej często posiada dodatkowe funkcje blokujące wypływ wody ciepłej przy braku dopływu wody zimnej do zaworu, jest też prosty w obsłudze i odpowiednio zabezpieczony przed przypadkową zmianą ustawień.

Zawory termostatyczne mieszające: parametry

Projektując instalację i wybierając elementy, z których będzie się ona składać, należy zwrócić uwagę na dane techniczne. Termostatyczny zawór mieszający może różnić się od pozostałych między innymi maksymalną temperaturą w instalacji, maksymalnym ciśnieniem oraz zakresem regulacji temperatury. Istotne jest także sprawdzenie rozmiaru przyłącza oraz oczywiście przepustowość, jaką dysponuje zawór mieszający wodę.

Jak wybrać zestaw termostatyczny?

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego zestawu termostatycznego. Zwykle zawierają one niezbędny komplet śrubunków z wbudowanymi zaworami zwrotnymi. Dzięki nim zawór mieszający ATM jest wyjątkowo łatwy w montażu i demontażu. To również spore ułatwienie, które zapobiega przepływom zwrotnym w instalacji.

Dostępne w AFRISO zawory termostatyczne mieszające są produktami najwyższej klasy, wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości. Są wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do montażu, działają sprawnie i zapewniają płynną pracę całej instalacji. Zawór termostatyczny do ciepłej wody użytkowej, który kupisz w AFRISO na pewno nie zawiedzie: posiada wszystkie wymagane certyfikaty oraz kilkuletnią gwarancję, która gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.