Oto gotowe rozwiązanie na cyrkulację c.w.u. !

26 sierpnia 2021
3 minuty czytania

Dobrze wykonany układ cyrkulacji ciepłej wody użytkowej to oszczędność wody, czasu i pieniędzy. Oraz komfort cieplny dla użytkowników.

Jak to zrobić? Jakich sposobów użyć? Na co zwrócić uwagę?

DLACZEGO WARTO MIEĆ CYRKULACJĘ?

Zanim wytłumaczymy, weźmy typowy dom jednorodzinny. Ma dwie łazienki: na parterze i piętrze. Zasobnik ciepłej wody użytkowej (jak zwykle bywa) jest w kotłowni na parterze.

 

cyrkulacja c.w.u.

Chcesz wziąć prysznic na górze. Odkręcasz wodę...i czekasz, bo instalacja musi upuścić tyle zimnej wody, ile jest w rurach na dystansie zasobnik - prysznic.

Przy okazji możesz łatwo wyliczyć, ile wody zużyjesz zanim doczekasz się na ciepłą. Wystarczy znać długość i średnicę rur. Dla przykładu:

 

zużycie wody

Jak widzisz, raptem przez chwilę wylały się prawie 4 litry wody. A mówimy tylko o jednym prysznicu. Sam policz - ile razy bierzesz prysznic w ciągu miesiąca? A potem roku?

Wynik i ilość zmarnowanych litrów mogą przyprawić o ból głowy.

Nie wspominając o stracie czasu. Niby jednorazowo to kwestia kilku sekund, ale znowu, policz wszystko w skali rocznej. Zrobi się z tego porządnych kilka godzin. Tak, godzin spędzonych bezproduktywnie pod prysznicem.

Żeby tego uniknąć, powinieneś zamontować układ cyrkulacji.

Jakie elementy muszą znaleźć się w takiej instalacji?

Przede wszystkim zasobnik ciepłej wody użytkowej. Może być zasilany każdym źródłem ciepła - np. kotłem stałopalnym lub gazowym.

Trzeba też odpowiednio poprowadzić rury cyrkulacyjne. Czyli zaprojektować obieg cyrkulacyjny, który będzie zasilał wodą punkty poboru (tzn. krany, baterie). Jest to pewien kłopot w domach już zbudowanych. Zwykle nie ma tam miejsca na kolejny układ, albo koszty modernizacji są za wysokie.

 

Rury cyrkulacyjne

Rury cyrkulacyjne na żółto.

Kolejny element to pompa cyrkulacyjna. Bez niej instalacja nie zadziała poprawnie. Pompę montujemy na powrocie z pętli cyrkulacyjnej, bo gdyby ulokować ją na zasilaniu i wyłączyć, to stanowiłaby znaczny opór dla całej instalacji.

Wszystkie przewody ciepłej wody użytkowej trzeba właściwie zaizolować. Rekomendujemy warstwę izolacyjną o grubości przynajmniej 20 mm. Poprawi to efektywność układu i zredukuje straty ciepła.

 

JAKIE SĄ ROZWIĄZANIA NA CYRKULACJĘ?

 

Najpopularniejsza opcja to sama pompa cyrkulacyjna zamontowana na powrocie. Najpopularniejsza nie znaczy najlepsza, jest kilka minusów tego rozwiązania. W zasobniku ciepłej wody użytkowej może być za wysoka temperatura. To grozi poparzeniem domowników gorącą wodą.

Ta opcja zwiększa też straty ciepła, bo w pętli cyrkulacyjnej jest woda o identycznej temperaturze jak w zasobniku. Dlatego warto użyć zaworu termostatycznego ATM - można na nim ograniczyć (w zakresie 35 ÷ 60 °C) maksymalną temperaturę, jaką będą zasilane wszystkie punkty poboru i w ten sposób ochronić przed poparzeniem.

My proponujemy gotowe i kompaktowe rozwiązanie - grupę pompową WZS 100 do cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Grupy WZS 100 mają już na wyposażeniu termostatyczny zawór mieszający ATM. Obsłuży naraz do trzech punktów poboru wody, zabezpieczy przed oparzeniem.

W grupach WZS 100 użyliśmy pomp cyrkulacyjnych Wilo (max 5 W) - są niezawodne i energooszczędne.

Oprócz powyższych urządzenie ma niezbędną armaturę, ułatwiającą montaż i pracę. Czyli między innymi: zawory odcinające, zawory zwrotne, zawór upustowo - odpowietrzający.

 

Grupa pompowa WZS 100

Grupa pompowa WZS 100.

Zwróć uwagę - nawet najlepiej wykonany układ cyrkulacji nie zadziała ekonomicznie, jeśli nie podłączy się go do odpowiedniego sterowania. Pompą cyrkulacyjną w grupie WZS 100 polecamy sterować na trzy sposoby:

  1. Najprostsze, najtańsze rozwiązanie to podłączenie pompy pod programator czasowy. Ustawisz na nim, by pompa włączała się rano i wieczorem.
  2. Możesz zamontować czujniki ruchu w miejscach, gdzie są punkty poboru wody (najczęściej to kuchnia i łazienka). Pompa włączy się po wykryciu obecności w tych miejscach.
  3. Użyj czujników ruchu i termostatu zamontowanego na powrocie z pętli cyrkulacyjnej. Kiedy czujnik wykryje ruch, nie włączy pompy - do tego musi być spełniony kolejny warunek, czyli temperatura na powrocie z pętli cyrkulacyjnej wykryta przez termostat będzie niższa od zadanej.

Oczywiście na rynku jest więcej opcji na sterowanie. Poza tym dużo nowych kotłów już jest wyposażonych w jakąś automatykę, która też może sterować pompą.

WIĘCEJ INFORMACJI O GRUPIE POMPOWEJ WZS 100

Film, w którym opowiadamy o cyrkulacji wody i grupach WZS 100.
Film, gdzie razem z instalatorem pokazujemy modernizację instalacji w już zbudowanym domu, aby uzyskać maksimum korzyści z cyrkulacji c.w.u.

Materiał, w którym znajdziesz komplet informacji o grupach pompowych WZS 100 - PDF do pobrania tutaj >>>