
Wycieki pod kontrolą: detektor wycieku
Mowa o urządzeniach pomiarowych i detekcyjnych, które umożliwiają dostosowanie zbiorników do wymagań i przepisów. Przykładem urządzenia, które będzie kontrolowało ubytki cieczy w zbiornikach, jest detektor wycieku LAG 14ER AFRISO. Służy on do ciągłej kontroli zbiorników dwupłaszczowych z cieczą detekcyjną w przestrzeni kontrolnej. Zbiorniki te są najczęściej stosowane do składowania naziemnego oraz podziemnego cieczy palnych w klasach niebezpieczeństwa pożarowego AI, AII, AIII i B oraz cieczy niepalnych grożących skażeniem wody.
Budowa
Detektor LAG 14ER jest zbudowany z sygnalizatora, zbiornika cieczy detekcyjnej oraz wprowadzonej od góry sondy. Przeciek zostaje wykryty poprzez obniżenie się poziomu cieczy detekcyjnej w przestrzeni między płaszczowej, a także w zbiorniku. Powoduje to odsłonięcie elektrod, które sygnalizator rozpoznaje jako zmianę oporności w obwodzie elektrycznym sondy i natychmiast uruchamia alarm.
Przepisy
Urządzenia do detekcji zbiorników dwupłaszczowych muszą być zgodne z wytycznymi rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063).
Inne rodzaje detektorów AFRISO
- Detektory wycieku mokre
- Szklane detektory wycieku LAS
- Nadciśnieniowy detektor wycieku EUROPRESS
- Nadciśnieniowy detektor wycieku do kontroli rurociągów dwupłaszczowych LAD-R
- Podciśnieniowy detektor wycieku EUROVAC HV
- Termistorowe detektory wycieku oleju i wody OWWG 3
- Optoelektroniczne detektory wycieku oleju i wody OMS i WMS
Schemat zbiornika
1. dodatkowe zbiorniki antyelektrostatyczne
2. zbiornik cieczy detekcyjnej z sondą (antyelektrostatyczny)
3. puszka przyłączeniowa
4. sygnalizator
5. obszar niezagrożony wybuchem
6. obszar zagrożony wybuchem
7. połączenie rurowe współpracujących zbiorników