Termostatyczne zawory mieszajÄ…ce przeznaczone sÄ… gÅ‚ównie do regulacji temperatury wody użytkowej dostarczanej do baterii umywalkowych, prysznicowych i innych. Ich stosowanie zwiÄ™ksza bezpieczeÅ„stwo użytkowania instalacji, gdyż zawory zaprojektowane sÄ… do utrzymywania staÅ‚ej temperatury wody na wyjÅ›ciu nawet w sytuacji szybkich zmian temperatury lub ciÅ›nienia na przyÅ‚Ä…czach dolotowych. InnÄ… funkcjÄ… termostatycznych zaworów mieszajÄ…cych jest regulacja temperatury medium w instalacjach ogrzewania podÅ‚ogowego, gdzie mogÄ… zastÄ…pić rozbudowane ukÅ‚ady regulacyjne.
Zawory stosowane w instalacji wody użytkowej wyposażone powinny być w funkcjÄ™ „bez oparzeÅ„”, która zabezpiecza użytkowników przed poparzeniami gorÄ…cÄ… wodÄ… w sytuacji, gdy dojdzie do awarii w instalacji wody zimnej (wodociÄ…gowej), kiedy dostÄ™pna bÄ™dzie jedynie podgrzana woda z zasobnika. DziÄ™ki zastosowaniu termostatycznych zaworów mieszajÄ…cych można również bezpiecznie przeprowadzać przegrzew wody w zasobniku wody użytkowej, bez obaw, że medium o wysokim parametrze (powyżej 70°C) zostanie doprowadzone do kranów. Termostatyczne zawory mieszajÄ…ce idealnie sprawdzajÄ… siÄ™ też w instalacjach z odnawialnymi źródÅ‚ami energii, np. kolektorami sÅ‚onecznymi. Tam również woda w sÅ‚oneczne dni potrafi osiÄ…gać temperatury przekraczajÄ…ce nawet 90°C. MajÄ…c w instalacji odpowiedniÄ… armaturÄ™ nie musimy martwić siÄ™ o bezpieczeÅ„stwo swoje oraz innych użytkowników.
Termostatyczne zawory mieszajÄ…ce w zależnoÅ›ci od potrzeb i rozlegÅ‚oÅ›ci instalacji mogÄ… być montowane w bezpoÅ›redniej bliskoÅ›ci odbiorników (kranów) lub od razu na wyjÅ›ciu z zasobnika ciepÅ‚ej wody. Wybór odpowiedniego zaworu bÄ™dzie wiÄ™c przede wszystkim uwarunkowany wielkoÅ›ciÄ… instalacji oraz przepÅ‚ywem jaki musi obsÅ‚użyć. Drugim istotnym parametrem jest zakres temperatury możliwy do uzyskania na wyjÅ›ciu z zaworu. Najbardziej popularne zakresy to 35÷60°C oraz 20÷43°C. Zakres wyższy zalecany jest wÅ‚aÅ›nie do instalacji wody użytkowej. Zawory z niższym zakresem idealnie nadajÄ… siÄ™ do zastosowania w instalacjach ogrzewania podÅ‚ogowego i nie tylko.
Termostatyczne zawory mieszajÄ…ce mogÄ… być montowane zarówno do nowych, jak i istniejÄ…cych instalacji. Montaż w systemach z różnym ukÅ‚adem rur możliwy jest dziÄ™ki dostÄ™pnoÅ›ci zaworów z mieszaniem bocznym lub dolnym. Zalecane jest wyposażenie zaworów mieszajÄ…cych w zawory zwrotne oraz umieszczenie odpowiednich filtrów w instalacji. Zawory zwrotne mogÄ… być zintegrowane w Å›rubunkach przeznaczonych do montażu zaworów termostatycznych. Takie rozwiÄ…zanie gwarantuje wygodÄ™ oraz uÅ‚atwia późniejszÄ… ewentualnÄ… konserwacjÄ™ lub wymianÄ™ armatury. FunkcjÄ… zaworów zwrotnych jest niedopuszczenie do grawitacyjnego przepÅ‚ywu wody od górnego przyÅ‚Ä…cza zasobnika, przez zawór i bajpas, do dolnego przyÅ‚Ä…cza zasobnika w sytuacji, gdy woda nie jest pobierana. SkutkowaÅ‚o by to mieszaniem wody w zasobniku, co niekorzystnie wpÅ‚ywa na rozkÅ‚ad temperatury w jego wnÄ™trzu. Zawory zwrotne wrÄ™cz sÄ… wymagane jeÅ›li nie stosujemy przy zasobniku tzw. „puÅ‚apki cieplnej” (patrz rys. z puÅ‚apkÄ…).
JeÅ›li zawór zamontowany ma być w maÅ‚ej instalacji domku jednorodzinnego wybierać należy spoÅ›ród zaworów o wspóÅ‚czynniku kvs pomiÄ™dzy 1,6 a 2,5 m3/h. Takie zawory wystarczajÄ… do zaopatrzenia w ciepÅ‚Ä… wodÄ™ od 2 do 5 punktów czerpalnych w domu. Zamontowane mogÄ… być na wyjÅ›ciu wody z zasobnika lub bliżej odbiorników. W instalacji może siÄ™ znaleźć kilka zaworów termostatycznych, jeÅ›li zachodzi taka potrzeba.
W przypadku koniecznoÅ›ci zaopatrywania w ciepÅ‚Ä… wodÄ™ wiÄ™kszej iloÅ›ci punktów czerpalnych stosować można zawory o wspóÅ‚czynniku kvs 3,2 lub nawet 4,2 m3/h. Za tymi zaworami możemy podÅ‚Ä…czyć nawet 8 punktów. Należy jednak wziąć pod uwagÄ™, że jeÅ›li planujemy taki zawór umieÅ›cić bezpoÅ›rednio przed bateriami, trzeba mu zapewnić odpowiedni przepÅ‚yw do poprawnej pracy. Zalecane jest, żeby co najmniej 2-3 punkty pobieraÅ‚y wodÄ™ z zaworu jednoczeÅ›nie. Wtedy możemy być pewni, że zawór bÄ™dzie dziaÅ‚aÅ‚ poprawnie. WiÄ™ksze zawory mogÄ… też być stosowane do rozlegÅ‚ych instalacji ogrzewania podÅ‚ogowego. Należy pamiÄ™tać, że montaż pompy obiegowej za zaworem mieszajÄ…cym w takiej instalacji jest wymagany do poprawnej pracy instalacji.
DobrÄ… praktykÄ… w budynkach wielorodzinnych lub budynkach użytecznoÅ›ci publicznej jest stosowanie kilku zaworów mieszajÄ…cych w instalacji. Pierwszy, o dużym przepÅ‚ywie (3,2 lub 4,2 m3/h), umieszczony bezpoÅ›rednio przy zbiorniku ciepÅ‚ej wody oraz mniejsze zawory przed zespoÅ‚em baterii. Zawór o wiÄ™kszym kvs wstÄ™pnie miesza wodÄ™ i obniża jej temperaturÄ™, a zawory przed punktami doprowadzajÄ… jej temperaturÄ™ do żądanego poziomu. Mniejsze różnice temperatur pomiÄ™dzy wartoÅ›ciÄ… ustawionÄ… na zaworze a gorÄ…cÄ… wodÄ… dopÅ‚ywajÄ…cÄ… do zaworu wpÅ‚ywajÄ… na zwiÄ™kszenie dokÅ‚adnoÅ›ci regulacji, a przede wszystkim wydÅ‚użenie żywotnoÅ›ci elementu termostatycznego w zaworze. Należy jedynie pamiÄ™tać, aby montujÄ…c zawory przy zbiornikach na ciepÅ‚Ä… wodÄ™ stosować tzw. „puÅ‚apki cieplne”, które zatrzymujÄ… gorÄ…cÄ… wodÄ™ z zasobniku. Zawór nie jest wtedy ciÄ…gle narażony na wpÅ‚yw wysokiej temperatury wody z zasobnika, która może w znaczÄ…cy sposób skrócić okres użytkowania zaworu. Dodatkowo, rozgrzany zawór musi w pierwszej kolejnoÅ›ci przepuÅ›cić trochÄ™ zimnej wody, żeby siÄ™ ochÅ‚odzić. Nie ma wtedy żadnych zdolnoÅ›ci regulacyjnych, a z odkrÄ™conego kranu wypÅ‚ywać bÄ™dzie przez jakiÅ› czas wyÅ‚Ä…cznie zimna woda.