WpÅ‚ywajÄ… na stan budynku, trwaÅ‚ość sprzÄ™tu i mebli, samopoczucie, a nawet zdrowie mieszkaÅ„ców… Warunki klimatyczne to dyskretny, ale bardzo ważny element naszego najbliższego otoczenia. SkÄ…d wiadomo, że w domu panuje odpowiedni klimat
Skąd się bierze wilgotność?
Do czynników, które każdego dnia konsekwentnie, choć z ukrycia, ksztaÅ‚tujÄ… nasze Å›rodowisko należy zaliczyć powiÄ…zane ze sobÄ…: temperaturÄ™ i wilgotność. Ten domowy mikroklimat powstaje oczywiÅ›cie w oparciu o to, co dzieje siÄ™ zarówno wewnÄ…trz, jak i na zewnÄ…trz budynku. Z jednej strony mamy ogromny wpÅ‚yw warunków atmosferycznych za oknem, z drugiej natomiast nie bez znaczenia sÄ… standardowe, codzienne czynnoÅ›ci mieszkaÅ„ców, jak pranie, gotowanie, prasowanie czy mycie podÅ‚óg. Warto pamiÄ™tać, że również organizmy nasze i naszych pupili przyczyniajÄ… siÄ™ do tworzenia aury wokóÅ‚ nas. O ile wysokość temperatury odczuwa siÄ™ na bieżąco i można szybko reagować na jej niepożądane dziaÅ‚anie, to mniejszÄ… wagÄ™ przykÅ‚ada siÄ™ do oceny stopnia zawilgocenia. A istnieje bardzo wiele potencjalnych źródeÅ‚ jego, czÄ™sto niespodziewanego, wzrostu - upaÅ‚y, deszcze, wiosenne powodzie, podatność gleby pod budynkiem na przyjmowanie wody, higroskopijność materiaÅ‚ów budowlanych (skÅ‚onność do pochÅ‚aniania pary wodnej z otoczenia) lub po prostu wszelkiego rodzaju aktywnoÅ›ci zwiÄ…zane np. z pracami remontowymi. Efekty mogÄ… być poczÄ…tkowo niezauważalne, ale z czasem objawiÄ… siÄ™ w niechcianej formie.
Niechciane następstwa
WÅ›ród skutków zbyt dużego zawilgocenia w budynku prym wiodÄ…:
- korozja materiaÅ‚ów
- wykraplanie (gromadzenie się wody na chłodnych powierzchniach)
- przykre zapachy
- powstawanie pleśni
- Å‚uszczenie siÄ™ farb
- zmiany na powierzchniach drewnianych mebli
- problemy z urzÄ…dzeniami elektronicznymi (np. przez korozjÄ™ obwodów)
- zÅ‚e samopoczucie domowników (zawroty gÅ‚owy, alergia, reumatyzm, pieczenie oczu itp.)
Grunt to równowaga
Wilgotność to w praktyce ilość pary wodnej pojawiajÄ…cej siÄ™ w powietrzu. Jej maksymalny poziom zależy od temperatury i zmienia siÄ™ wraz z jej wzrostem. – Optymalna, komfortowa wilgotność powietrza wynosi miÄ™dzy 40% a 65%, natomiast pożądana temperatura to 18C-22C - mówi BÅ‚ażej Wojciechowski z firmy AFRISO, producenta armatury zabezpieczajÄ…cej i regulacyjnej do instalacji wodnych – Aktualnie oba zjawiska można kontrolować za pomocÄ… jednego urzÄ…dzenia, którego pomiary sÅ‚użą jednoczeÅ›nie do obliczenia tzw. temperatury punktu rosy, pozwalajÄ…cego okreÅ›lić moment skraplania siÄ™ pary.
W trosce o dobry klimat
Walka z wilgociÄ… nie jest procesem krótkotrwaÅ‚ym. Może być prowadzona samodzielnie lub, w poważniejszych przypadkach, z pomocÄ… fachowca, dysponujÄ…cego profesjonalnym sprzÄ™tem. Zawsze wskazane sÄ… też dziaÅ‚ania prewencyjne. Już odpowiednia wentylacja daje podstawy do osiÄ…gniÄ™cia w pomieszczeniach pożądanego mikroklimatu. Korzystanie z miernika temperatury i wilgotnoÅ›ci pozwala przy tym sprawdzić jej skuteczność. Natomiast w razie wystÄ…pienia już widocznych oznak szkodliwego oddziaÅ‚ywania wody, trzeba natychmiast reagować, usuwajÄ…c źródÅ‚o oraz nastÄ™pstwa powstaÅ‚ych problemów. W domu liczy siÄ™ zarówno estetyka, jak i funkcjonalność. Jako miejsce, gdzie spÄ™dza siÄ™ dużo czasu, powinien być on pod każdym wzglÄ™dem przyjazny dla mieszkaÅ„ców.