Najlepsze rozwiązania do układu z pompą ciepła

15.06.2023

Planujesz instalację z pompą ciepła monoblok oraz podłogówką? Chcesz, aby cały układ dział efektywnie, sprawnie i bezawaryjnie. Zobacz czego potrzebujesz.

 


 

 

Łatwe podłączenie elektryczne z pompą ciepła

Moduł hydrauliczny AMB 760 został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu w instalacjach z pompą ciepła typu monoblok o mocy max 10 kW, w których fabrycznie nie zamontowano grzałki elektrycznej, pełniącej rolę źródła szczytowego. Urządzenie, dające ogromne możliwości konfigurowania systemu grzewczego w budynkach nowych i modernizowanych, jest sprawdzone elektrycznie i pod kątem przecieków do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i klimakonwektorowego w nowych budynkach lub jako modernizacja istniejących systemów grzewczych.

Moduł hydrauliczny AMB 760 do pomp ciepła w Katalogu Online AFRISO

 

 

Zwiększona trwałość i kontrola pracy instalacji

Zawory ARV Vario ProClick pozwalają na wysoką precyzję regulacji przepływu gwarantując nie tylko prawidłową pracę instalacji, ale chronią inwestora przed niepotrzebnymi stratami energii, zmniejszenia wydajności systemu i finalnie niedogrzewania lub przegrzewaniem pomieszczeń. Ponadto elementy wewnętrzne zaworu marki AFRISO, wykonane z tworzywa sztucznego, nie korodują, nie odkształcają się pod wpływem temperatury i nie niszczą ich zanieczyszczenia. Jeśli stawiacie na ekologię, warto wiedzieć, że do wyprodukowania materiałów, z których wykonany jest zawór, zużyto minimalną ilość zasobów naturalnych.

3-drogowe obrotowe zawory mieszające ARV Vario ProClick są przeznaczone do każdego domu jednorodzinnego – idealnie współpracują z instalacjami podłogowymi do 30 kW, zapewniając płynną regulację przepływu zaworów dedykowanych każdemu źródłu ciepła w modernizowanych i nowych instalacjach.

3-drogowe zawory mieszające ARV Vario ProClick w Katalogu Online AFRISO

 

 

 

Idealne trio

Minimalny przepływ przez pompę ciepła, zabezpieczenie odpowiedniej ilości energii do odszraniana wymiennika zewnętrznego, ograniczenie częstotliwości włączania źródła ciepła, możliwość podłączenia dwóch źródeł oraz grzałki elektrycznej - to wszystko gwarantuje nam zbiornik buforowy ABT 50. To co go wyróżnia to niepełna przegroda wewnętrzna ograniczająca mieszanie się chłodniejszej wody z dolnej części z cieplejszą z górnej. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną efektywność wykorzystania medium. Jego atutem jest także budowa umożliwiająca montaż zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej – i to w nawet najbardziej ciasnej kotłowni.  

Bezpośrednio do zbiornika buforowego możemy zainstalować rozdzielacz KSV oraz grupę pompową PrimoTherm K 180, która łączy w sobie zintegrowane urządzenia, pozwalając szybko zbudować funkcjonalną i kompaktową instalację. Wyposażona w niezbędną armaturę gwarantuje niezawodną i oszczędną pracę każdego układu.

 

Ochrona przed zamarzaniem 

Aby odpowiednio zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed uszkodzeniem wywołanymi przez zamrożenie medium np. na skutek zaniku cyrkulacji, w zimie w tracie awarii zasilania, należy zamontować zawory antyzamrożeniowe AAV. Zapobiegają one uszkodzeniom wymiennika w pompie ciepła lub zewnętrznego odcinka orurowania, spowodowanym przez medium zamienione w lód. Zawór działa na zasadzie pulsacyjnego otwierania lub zamykania się wkładki termostatycznej w zależności od temperatury. Dzięki temu instalacja nie zostanie od razu opróżniona z wody i nie ma potrzeby ponownego jej napełniania.

 

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami wewnątrz instalacji


Korozja elementów metalowych, odkładanie się kamienia kotłowego na elementach wewnątrz instalacji – to tylko kilka źródeł występowania zanieczyszczeń i skutkujących uszkodzeniami drogich części, obniżeniem wydajności instalacji i jej nieprawidłową pracą. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż magnetycznego separatora zanieczyszczeń ADS 180 HP, którego maksymalny zalecany przepływ wynosi aż 6,9 m3/h. Produkt działa dwuetapowo. W pierwszej kolejności zanieczyszczenia metaliczne (np. cząstki rdzy, opiłki metali) są przyciągane przez silny magnes o mocy 14 000 Gs. W drugiej fazie pozostałe cząstki osiadają na gęstej siatce filtracyjnej (800 μm), a oczyszczone medium trafia do źródła ciepła / chłodu gwarantując bezawaryjną pracę.

 

Sprawne sterowanie ładowaniem zasobnika c.w.u.

Bezobsługową i w pełni zautomatyzowaną regulację dopływu czynnika do odpowiedniego obiegu zagwarantuje nam 3-drogowy zawór strefowy AZV. Sterowany sygnałem podanym z dowolnego termostatu lub sterownika źródła ciepła, posiada zawieradło wykonane z tworzywa sztucznego, które nie ulega korozji, a tym samym znacznie trudniej może się zapiec. Siłownik jest w stanie obrócić zawieradłem o 360 stopni w obydwu kierunkach, dzięki czemu zawór nie ulegnie zablokowaniu, a także znacznie wpływa na wydłużenie jego żywotności. Montując zawór 3-drogowy można zrezygnować z dodatkowej pompy ładowania zasobnika. Zawór, w zależności od temperatury zmierzonej w zbiorniku (np. przy użyciu termostatu TC2), może pokierować gorącym medium w taki sposób, by podgrzewać wodę użytkową lub instalację grzewczą.

Pompa ciepła połączona z ogrzewaniem podłogowym zapewnia wiele korzyści. Prostota, efektywność i mniejsza awaryjność, ale wyłącznie wtedy, gdy układ zostanie wyposażony w odpowiednie rozwiązania.