JakiÅ› czas temu do naszego dziaÅ‚u technicznego zadzwoniÅ‚ instalator Pan Kazimierz, który chciaÅ‚, abyÅ›my pomogli mu w doborze produktów AFRISO na instalacjÄ™. Inwestor postanowiÅ‚, że część pomieszczeÅ„ bÄ™dzie wyposażona w grzejniki, natomiast pozostaÅ‚a część bÄ™dzie ogrzewana przez system ogrzewania podÅ‚ogowego. Z uwagi, że w okolicy nie ma możliwoÅ›ci podłączenia pod sieć gazowÄ…, postanowiÅ‚ zakupić kocioÅ‚ na eko-groszek. Ciepłą wodÄ™ użytkowÄ… zamierza przygotowywać w zakupionym już zasobniku. Pan Kazimierz powiedziaÅ‚ również, że inwestor chce, aby caÅ‚a instalacja byÅ‚a odpowiednio zautomatyzowana, aby nie musiaÅ‚ co jakiÅ› czas zaglÄ…dać do kotÅ‚owni i manewrować ustawieniami zaworów. DowiedzieliÅ›my siÄ™, że zakupiony kocioÅ‚ nie miaÅ‚ wbudowanego regulatora, który mógÅ‚by obsÅ‚użyć sterowanie siÅ‚ownikiem zamontowanym na zaworze mieszajÄ…cym.
PostanowiliÅ›my, że zaproponujemy zestaw pompowy BPS ze sprzÄ™gÅ‚em hydraulicznym, czÅ‚onem bez mieszania i z zaworem obrotowym ARV ProClick, oczywiÅ›cie do tego siÅ‚owniki ARM ProClick na zawór, aby można byÅ‚o wyregulować odpowiedniÄ… temperaturÄ™ na obiegu „podÅ‚ogówki”.
Z uwagi, że jest to kocioÅ‚ na paliwo staÅ‚e, należy zabezpieczyć powrót przed niskÄ… temperaturÄ… powrotu, która może doprowadzić do wykroplenia siÄ™ wilgoci na wymienniku i przyspieszyć proces powstawania korozji. Dlatego też dobraliÅ›my termostatyczny zawór ATV z nastawÄ… fabrycznÄ… 50°C. Do sterowania obiegiem ciepÅ‚ej wody użytkowej zaproponowaliÅ›my termostat zanurzeniowy TC2, który zostanie połączony z zaworem strefowym AZV. Tuleja zanurzeniowa zostanie umieszczona w zasobniku. W momencie, gdy zmierzona temperatura bÄ™dzie wyższa od nastawionej, przepÅ‚yw bÄ™dzie kierowany tylko na instalacjÄ™. Natomiast gdy zmierzona temperatura bÄ™dzie niższa od nastawionej, zawór przełączy siÄ™ na Å‚adowanie zasobnika ciepÅ‚ej wody użytkowej.
Dodatkowo, aby uniknąć każdorazowego schodzenia do kotÅ‚owni, gdy temperatura zewnÄ™trzna siÄ™ zmieni i przestawiania kÄ…ta otwarcia zaworu w celu podwyższenia temperatury wychodzÄ…cej na obieg „podÅ‚ogówki” – zaproponowaliÅ›my nowy regulator pogodowy BWC 310. Może on sterować zarówno zaworami 3- jak i 4-drogowymi oraz wyposażony jest w 3 czujniki mierzÄ…ce temperaturÄ™ zewnÄ™trznÄ…, zasilania oraz powrotu. W pudeÅ‚ku dostawy znajduje siÄ™ również przewód sieciowy oraz koÅ‚ki do montażu na Å›cianie. Do regulatora w omawianym schemacie (patrz poniżej) należy podpiąć czujnik zewnÄ™trzny, zasilania, siÅ‚ownik ARM ProClick oraz pompÄ™ obiegowÄ… za zaworem mieszajÄ…cym. Schemat podłączenia elektrycznego można znaleźć pod klapkÄ… regulatora, bÄ…dź w instrukcji obsÅ‚ugi.
Oprócz tego istnieje możliwość podłączenia termostatu pokojowego i zdalnego obniżenia wyliczonej pogodowo temperatury wychodzÄ…cej na instalacjÄ™. Ewentualnie ustawienia stref czasowych, w których temperatura ma być obniżona np. w nocy lub gdy użytkownik jest w pracy. Do przedstawionego zestawu należy jedynie dokupić pompÄ™ obiegowÄ…, która powinna być zamontowana na powrocie pomiÄ™dzy kotÅ‚em a sprzÄ™gÅ‚em hydraulicznym. Nie można również zapomnieć o zakupie separatora zanieczyszczeÅ„ FAR, który wyÅ‚apie wszystkie zanieczyszczenia i wydÅ‚uży żywotność wszystkich elementów instalacji.
Pan Kazimierz przystaÅ‚ na naszÄ… propozycjÄ™, tym samym pytajÄ…c, jak zaprogramować regulator pogodowy BWC 310. UstawiajÄ…c krzywÄ… grzewczÄ… w regulatorze pogodowym za każdym razem musimy zadać sobie pytanie: jeÅ›li na dworze bÄ™dzie 10°C, to jaka powinna być temperatura na instalacji, abym miaÅ‚ w domu komfortowÄ… temperaturÄ™? Powtarzamy te kroki dla temperatury 0°C, -10°C, -20°C. Dodatkowo należy zwrócić uwagÄ™ na ustawienie maksymalnej temperatury za zaworem mieszajÄ…cym w celu zabezpieczenia wrażliwej instalacji podÅ‚ogowej.
Pan Kazimierz po uzgodnieniu z inwestorem zdecydowaÅ‚ siÄ™ na nowy regulator pogodowy BWC 310 i, jak sam po czasie mówi jego klient, jest bardzo zadowolony z tego wyboru i poleca to jego znajomym.
Tak skompletowany zestaw pozwoli na:
- Optymalną pracę całej instalacji.
- Zautomatyzowanie pracy instalacji – temperatura zasilajÄ…ca bÄ™dzie siÄ™ zmieniać w zależnoÅ›ci od temperatury zewnÄ™trznej. Dodatkowo temperaturÄ™ bÄ™dzie można zdalnie zmniejszać w wybranych strefach czasowych, bÄ…dź poprzez termostat pokojowy.
- Oszczędność w zakupie dodatkowej pompy ładującej zasobnik ciepłej wody użytkowej.
- Zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą instalacji podłogowej.
- Automatyczne włączenie i wyłączenie pompy obiegowej.
- OchronÄ™ przed zapieczeniem zaworu mieszajÄ…cego oraz pompy w okresach bezczynnoÅ›ci np. latem poprzez okresowe włączenie pompy oraz obrót zaworu.
- Wydłużenie żywotności kotła poprzez podwyższenie temperatury powracającej z instalacji.
- OszczÄ™dność czasu na kompletacjÄ™ oraz skrÄ™cenie zestawu BPS, który fabrycznie wyposażony jest w zawory zwrotne, zawory kulowe, filtry siatkowe, termometry oraz odpowietrznik rÄ™czny.
Sprawdź szczegóÅ‚y techniczne produktu w katalogu online.