Jak ochronić instalację przed zanieczyszczeniami?

14 października 2021
3 minuty czytania

Teoretycznie instalacje c.o. w układzie zamkniętym są szczelne, czyli żadne zanieczyszczenia nie powinny w nich powstać.

Wiadomo, że tak idealnie nie jest. Często nie wiadomo w jakim stanie jest medium grzewcze i co dzieje się w środku instalacji. Pojawienie się zanieczyszczeń to potencjalne uszkodzenia kosztownych części instalacji i obniżenie jej wydajności.

Wbrew pozorom nie zdarza się to tylko na starych instalacjach - nowe też są narażone, jeśli są źle konserwowane i słabo zabezpieczone.

CO ZŁEGO MOŻE POJAWIĆ SIĘ W MEDIUM GRZEWCZYM?

1/ Kamień kotłowy. Czyli wytrącone wysokimi temperaturami osady wapnia albo magnezu. To oczywiście naturalne składniki wody wodociągowej, żeby je usunąć całkowicie, trzeba by taką wodę zdemineralizować.

Kamień kotłowy to bardzo dobry izolator, więc niestety ogranicza zdolność do przekazywania ciepła z wymienników do medium grzewczego.

2/ Cząstki rdzy. Czyli wszystko co pochodzi z metalowych elementów instalacji.

3/ Cząstki zawieszone z sieci wodociągowej. Czyli piasek, cząstki metalu.

4/ Pozostałości po pracach instalacyjnych. Czyli resztki taśmy teflonowej, pakuł, i to co zostało po lutowaniu rur.

CO ZŁEGO MOGĄ ZROBIĆ ZANIECZYSZCZENIA NA INSTALACJI?

Najbardziej zagrożonym elementem instalacji są zawory termostatyczne - mają termostatyczny element, który dozuje odpowiednią ilość ciepłego i chłodniejszego czynnika, żeby uzyskać za zaworem zadaną temperaturę.

Kiedy do zaworu dostaną się zanieczyszczenia, ten element się zablokuje i poprawna regulacja temperatury będzie niemożliwa.

Podobnie zagrożone są zawory obrotowo-mieszające z siłownikiem. Zanieczyszczenia mogą zablokować zawieradło, a to grozi spaleniem siłownika.

Natomiast w grzejnikach zanieczyszczenia osiadają w dolnej części, co uniemożliwia pełne oddawanie ciepła, czyli grzejnik będzie grzał tylko częściowo.

Pamiętajmy, że pompy obiegowe tworzą pole magnetyczne, które przyciąga cząstki metaliczne zawieszone w medium. A to może skutkować uszkodzeniem wirnika pompy.

Zanieczyszczenia mogą osadzać się w rurach, ograniczając ich średnicę i przepływ, w efekcie pomieszczenia będą niedogrzane.

JAK ZABEZPIECZYĆ INSTALACJĘ PRZED ZANIECZYSZCZENIAMI?

Popularne rozwiązanie to filtr siatkowy. Działa prosto: filtruje medium grzewcze tak, że wszystkie zanieczyszczenia osiadają na siatce. Wyłapuje zanieczyszczenia większe niż wielkość oczka w siatce.

Minus jest taki, że przy mocno zabrudzonej siatce filtr ogranicza przepływ na instalacji, więc trzeba go regularnie czyścić. Konserwacja filtra siatkowego to po kolei: odcięcie przepływu (przed i za filtrem), odkręcenie filtra kluczem hydraulicznym, wyszczenie wewnętrznego elementu (pod bieżącą wodą) i z powrotem zamontowanie na instalacji.

 

działanie filtra siatkowego

Działanie filtra siatkowego. Większe zanieczyszczenia są wyłapane, mniejsze przedostają się dalej.

 

Można też użyć separatora zanieczyszczeń. Z racji budowy i wewnętrznego elementu filtracyjnego spowalnia przepływ, przez co zanieczyszczenia osiadają w jego dolnej części.

Poza tym separatory mają silne magnesy neodymowe, przyciągające metalowe cząstki (opiłki, cząstki metalu i rdzy). Separator może zatrzymywać mniejsze zanieczyszczenia niż filtr siatkowy.

W porównaniu z filtrem siatkowym konserwacja separatora jest prosta. Nie trzeba narzędzi ani odcięcia przepływu (warto to robić okresowo, tak samo jak przepłukać wewnętrzne elementy separatora). Wystarczy odkręcić korek zaworu spustowego - zebrane zanieczyszczenia razem z wodą pod ciśnieniem będą usunięte.

Co nie oznacza, że filtr siatkowy się nie nadaje. Przeciwnie: chcesz mieć dobrze zabezpieczoną instalację, zamontuj filtr siatkowy (na powrocie z instalacji) i separator zanieczyszczeń.

JAKIE SEPARATORY ZANIECZYSZCZEŃ WYBRAĆ?

Mamy w ofercie dwa rodzaje - FAR i ADS.

Separatory powietrza i zanieczyszczeń FAR.

Separatory powietrza i zanieczyszczen FAR AFRISO

Budowa modeli separatorów FAR

 

 

Więcej informacji o separatorach FAR >>>

 

Magnetyczne separatory zanieczyszczeń ADS.

Nowe rozwiązanie na ochronę instalacji. Urządzenie 2w1 - łączy zalety filtra siatkowego i separatora zanieczyszczeń.

ADS 110 to kompaktowy separator z przyłączem 3/4" - czyli świetnie sprawdza się np. w instalacjach z wiszącym kotłem gazowym. Ma wyjmowany magnes 12 000 GS i gęstą siatkę filtracyjną (800 ųm), przez co skutecznie wyłapuje cząstki magnetyczne i pozostałe zanieczyszczenia.

ADS 160 ma większe gabaryty, rekomendujemy go do montażu w kotłowni (zalecany przepływ max 2,1 m3/h). W zestawie dwie siatki filtracyjne (500, 800 ųm), czyli sam możesz wybrać stopień filtracji. Jest też skuteczny magnes 14 000 GS. Dodatkowo w tym modelu czynnik powracający z instalacji w momencie wpływu do separatora wprowadzony jest w ruch wirowy, czyli medium płynie torem zbliżonym do cyklonu. To ułatwia oddzielanie i osiadanie zanieczyszczeń na dnie urządzenia.

Budowa separatorów ADS

Budowa separatorów ADS