Proste rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

01 lipca 2021
4 minuty czytania

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne obiegi grzewcze, np. grzejniki, podłogówkę i zasobnik c.w.u.? Mamy idealne urządzenie do takich układów.

Oto zestaw mieszający BPS na 3 obiegi grzewcze.

ROZDZIELACZ ZE SPRZĘGŁEM HYDRAULICZNYM BLH 890


Bazą zestawu jest rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym BLH 890.

Skąd nazwa rozdzielacz? Bo nie jest to sprzęgło hydrauliczne, jakie zwykle montujesz.

Typowe sprzęgło to pusta w środku rura, która odpowiada za warstwowy rozkład temperatury - na górnych przyłączach masz wyższą temperaturę zasilającą.

Oczywiście lepiej jest wyrównać wartości temperatur zasilających wszystkie 3 obiegi grzewcze. Dlatego w rozdzielaczu BLH 890 znajdziesz kierownicę przepływu, która wyrówna te wartości. Czyli każda grupa BPS - niezależnie czy zamontowana na górze czy na dole - dostaje identyczną temperaturę zasilania.

Rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym BLH 890	Kierownica przepływu wbudowana w rozdzielacz BLH 890
Rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym BLH 890 Kierownica przepływu wbudowana w rozdzielacz BLH 890

 

Żeby kierownica zadziałała jak trzeba, musisz podłączyć obiegi grzewcze w odpowiedniej kolejności.

Spokojnie - podłączenie obiegów do rozdzielacza BLH 890 jest proste i intuicyjne. Wszystkie wyjścia są czytelnie oznaczone odpowiednimi kolorami. Do czerwonego podłączasz zasilanie, do niebieskiego powrót.

 

BLH 890

 

Zamykając temat BLH 890 - wyposażony jest w zawór spustowy KFE i odpowietrznik ręczny. Oraz w wieszak, który pomoże bezproblemowo zamontować rozdzielacz na ścianie. Żeby ograniczyć straty ciepła, polecamy dwuczęściową izolację jako dodatkowe akcesorium.

 

GRUPY POMPOWE BPS

 

Czas na grupy pompowe BPS. Masz do wyboru trzy modele tych grup, które obsługują konkretne obiegi. Niektóre z grup możesz wykorzystać w kilku rodzajach obiegów. Opiszmy grupy dokładniej.

Wykorzystasz je w instalacjach grzewczych i chłodzących (tu wyjątkiem jest grupa z termostatycznym zaworem ATM - dedykowana tylko do instalacji grzewczych). Wszystkie grupy wyposażyliśmy w niezbędną armaturę, czyli filtr siatkowy, zawór odcinający na zasilaniu, zawór odcinający z wbudowanym zaworem zwrotnym na powrocie oraz dokładne termometry.

We wszystkich grupach masz do wyboru pompy Grundfos UPM3 albo Wilo Para SC.

Dodatkowo przewidzieliśmy miejsce na montaż czujnika temperatury, żebyś mógł mierzyć ją jeszcze precyzyjniej.

 

BPS

A teraz przyjrzyjmy się bliżej konkretnym grupom BPS.

Pierwsza grupa - bezpośrednia, bez zaworu mieszającego. Łączy źródło ciepła z instalacją grzejnikową, płaszczyznową lub ładowania zasobnika c.w.u.

 

bezpośrednia, bez zaworu mieszającego

 

Druga grupa wyposażona jest w obrotowy zawór mieszający ARV 362. Zawór mieszający ARV możesz wyposażyć w siłownik ARM. Dzięki systemowi ProClick zrobisz to szybko i bez użycia narzędzi. Później wystarczy podłączyć całość do odpowiedniego regulatora, by zdalnie regulować temperaturę zasilającą instalację.

 

grupa wyposażona jest w obrotowy zawór mieszający ARV 362

Trzecia grupa pompowa BPS posiada zawór termostatyczny ATM, i ma za zadanie łączyć źródło ciepła z instalacją płaszczyznową (np. podłogówką). Nie musisz instalować dodatkowego regulatora - grupa sama reguluje temperaturę zasilającą instalację w zakresie 20÷43°C.

 

grupa pompowa BPS posiada zawór termostatyczny ATM

 

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ GRUPĘ DO INSTALACJI?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiednią grupę BPS do obiegu grzewczego? Już pomagamy.

Najczęściej spotkasz się z trzema rodzajami obiegów - ładowania zasobnika c.w.u., grzejnikowym i podłogówką.

Do ładowania zasobnika c.w.u. wybierz grupę bezpośrednią (BPS 990 lub BPS 995). Dlaczego? Bo chodzi o jak najszybsze wygrzanie zasobnika, więc nie trzeba specjalnie obniżać temperatury.

Do obiegu grzejnikowego możesz dobrać albo grupę bezpośrednią (BPS 990, BPS 995) albo z obrotowym zaworem mieszającym (BPS 996, BPS 997). Z grupy bezpośredniej radzimy skorzystać, kiedy na grzejnikach są głowice termostatyczne - ograniczą ilość ciepła dostarczanego do pomieszczeń. Jeśli chcesz "globalnie" sterować temperaturą wychodzącą na grzejniki, wykorzystaj grupę BPS z obrotowym zaworem mieszającym.

obiegu płaszczyznowym (czyli najczęściej w podłogówce) trzeba koniecznie ograniczyć temperaturę czynnika, bo taka instalacja charakteryzuje się niskimi temperaturami zasilającymi. Dlatego polecamy grupę z obrotowym zaworem mieszającym (BPS 996, BPS 997) oraz z zaworem termostatycznym (BPS 991 lub BPS 992).

Zwróć uwagę - jeśli instalacja podłogówki mierzy do 700 mb rury, możesz wybrać obie powyższe grupy BPS. Jeśli instalacja mierzy od 700 do 1800 mb rury, wybierz grupę BPS z obrotowym zaworem mieszającym.

Spójrz poniżej - stworzenie w pełni wyposażonego, gotowego do działania zestawu to jedynie trzy proste kroki.

 

BPS

 

Masz już skompletowany cały zestaw mieszający BPS na 3 obiegi grzewcze. Możesz go zamontować w pionie lub poziomie, w zależności od tego jak Ci wygodniej i jakie masz warunki na instalacji.

Zestaw BPS na 3 obiegi zaprojektowaliśmy tak, że źródło ciepła jest z lewej strony. W niczym Cię to nie ogranicza - całość można łatwo zamienić stronami.

Jak to zrobić? Zobacz na animacji:

 

STEROWANIE ZESTAWAMI BPS

Żeby zestaw działał efektywnie, trzeba zastosować odpowiednie sterowanie grupy z obrotowym zaworem mieszającym, który warto wyposażyć w siłownik - sterowany przez regulator już wbudowany do źródła ciepła, albo przez regulator zewnętrzny, np. AFRISO BWC 310. Możesz też skorzystać z naszego rozwiązania 2 w 1 i wybrać regulator AFRISO ACT ProClick.

Oczywiście grupy pompowe BPS możesz wykorzystać w instalacji niezależnie, czyli bez rozdzielacza ze sprzęgłem hydraulicznym BLH 890 - np. do ochrony przed niską temperaturą powrotu lub wyregulowania odpowiedniej temperatury wychodzącej na grzejniki. 

WIĘCEJ INFORMACJI

Chcesz wiedzieć więcej o grupach pompowych BPS? Zapraszamy zatem:

Polecamy też film poradnikowy z kanału AFRISOpl na YouTube, w którym wytłumaczymy dokładnie, jak grupy BPS mogą przydać się na Twojej instalacji: